Історія розвитку Херсонської дитячої обласної клінічної лікарні бере свій початок з 1951 року. Саме тоді, згідно з рішенням виконкому Херсонської обласної ради, у місті відкрилася перша дитяча лікарня на 50 ліжок. У 1964 році вона була реорганізована в обласну дитячу лікарню з розширенням ліжкового фонду до 150. У 1978 році лікарня відкрила двері в новому приміщенні, з сучасними на той час відділеннями: соматичного профілю, спеціалізованої хірургії, а загальна кількість ліжок збільшилася до 450. У 1992 році введено в експлуатацію шестиповерховий корпус для дітей раннього віку, в якому організовано відділення спеціалізованої допомоги новонародженим, дітям раннього віку, відділення реанімації новонароджених, Центр медико-соціальної реабілітації для дітей раннього віку з ураженням ЦНС. Сьогодні ми продовжуємо розвиватися. У 2024 році відкрито Центр дитячої неврології, психіатрії, паліативної допомоги та реабілітації. Також на базі амбулаторно-поліклінічного центру створено Центр ментального (психічного) здоров’я. У 2025 році свою роботу розпочав кабінет «Довіра».
У 1999 році Херсонська дитяча обласна лікарня отримала статус клінічної відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України. З 2019 року заклад функціонує як Комунальне некомерційне підприємство «Херсонська дитяча обласна клінічна лікарня» Херсонської обласної ради (КНП «ХДОКЛ» ХОР).
Сьогодні КНП «ХДОКЛ» ХОР це багатопрофільний лікувально-профілактичний заклад, що надає послуги первинної, спеціалізованої, екстреної (невідкладної), паліативної та реабілітаційної допомоги. Вагомий внесок у розвиток лікарні зробила Лятецька Людмила Володимирівна, яка очолювала заклад з травня 1981 року по червень 2015 року. За віддану працю та визначні досягнення в галузі охорони здоров’я їй було присвоєно звання Герой України, а також Заслужений лікар України.
З липня 2015 року лікарню очолює Холодняк Інна Вікторівна — досвідчена керівниця та фахівчиня, яка продовжує традиції професіоналізму та гуманності. У 2024 році їй було присвоєно почесне звання «Заслужений лікар України».
Ліжковий фонд закладу налічує 540 ліжок, які входять до складу 15 профільних клінічних відділень, із них 10 – педіатричного профілю та 5 – хірургічного, 2 анестезіологічного з ліжками інтенсивної терапії на 18 ліжок, у т.ч. 9 - для новонароджених. Щорічний обсяг госпіталізацій складає 16-17 тис. хворих дітей, з них до 60% - мешканці сільської місцевості (станом на 2021р.).
Спеціалізована допомога дітям у стаціонарі надається за 25 профілями.
Новонароджені пацієнти отримують висококваліфіковану медичну допомогу в неонатологічному центрі, до складу якого входять два відділення неонатального профілю на 40 ліжок, відділення анестезіології з ліжками інтенсивної терапії на 9 ліжок, а також виїзна неонатальна бригада. Бригада забезпечує надання невідкладної допомоги новонародженим у районах області та транспортування важкохворих немовлят до центру.
Оснащення Центру сучасним обладнанням для транспортування та виходжування новонароджених, впровадження передових медичних технологій, а також високий професіоналізм медичного персоналу дозволили суттєво знизити рівень госпітальної летальності серед немовлят, зменшити показники малюкової смертності в області та значно збільшити кількість успішно виходжених передчасно народжених дітей.
Діти, які потребують реабілітації від 0-17 років, госпіталізуються до Центру дитячої неврології, психіатрії, паліативної допомоги та реабілітації, у складі якого функціонує 70 ліжок. Лікувально-реабілітаційна робота здійснюється мультидисциплінарною командою фахівців: лікарями фізичної та реабілітаційної медицини (ФРМ), неврологами, ортопедом, дитячим психологом, логопедом, дефектологом, ерготерапевтом та фізичним терапевтом. У реабілітаційних програмах активно застосовуються сучасні підходи, зокрема нейророзвивальна терапія за методом Бобата, метод рефлекс-локації Войта та інші ефективні методики, спрямовані на максимальне відновлення функцій та покращення якості життя дітей.
Щорічно у хірургічних відділеннях закладу виконується до 4000 оперативних втручань (станом на 2021 рік). Серед них — реконструктивно-відновні та пластичні операції при вроджених вадах розвитку у новонароджених дітей, починаючи з перших годин їхнього життя, а також нейрохірургічні втручання на головному та спинному мозку. Високий рівень професіоналізму хірургічних бригад і застосування сучасних технологій дозволяють успішно проводити операції різної складності, забезпечуючи дітям шанс на повноцінне життя і здоровий розвиток.
У лікарні близько 8 лікувально-параклінічних відділень та служб: ендоскопічна, ультразвукова, функціональна, променева та лабораторна діагностика тощо.
Активно впроваджуються в практичну діяльність нові методи діагностики, лікування та реабілітації хворих.
У дитячому амбулаторно-поліклінічному центрі медична допомога надається за 23 спеціальностями. Потужність Центру – 150 відвідувань за зміну, а щорічний обсяг відвідувань до 80 тис. дітей. Для зручності маленьких пацієнтів та їхніх батьків у Центрі функціонує денний стаціонар на 26 ліжок.
Особливу увагу приділено освітнім програмам для пацієнтів: організовано «Астма-школу» та «Школу цукрового діабету», де діти та їхні родини отримують необхідні знання для кращого контролю свого здоров'я.
У 2024 році на базі лікарні відкрито Центр ментального (психічного) здоров’я, який надає спеціалізовану допомогу дітям із психологічними та емоційними розладами.
У 2025 році розпочав роботу кабінет «Довіра» — для надання спеціалізованої медичної допомоги людям, які живуть з ВІЛ, і проведення тестування з метою виявлення ВІЛ-інфекції.
Спеціалізована медична допомога надається не лише у стінах закладу, а й безпосередньо на місцях — при термінових викликах лікарів-консультантів у лікувальні заклади міста та районів області.
Щорічно фахівцями лікарні виконується близько 500 ургентних виїздів, 90% з яких здійснює виїзна неонатальна бригада до пологових відділень області для надання невідкладної допомоги новонародженим. Крім того, функціонує виїзна мультидисциплінарна бригада, яка надає допомогу на деокупованих територіях Херсонської області. До складу бригади входять лікарі-педіатри, дитячі хірурги, дитячий офтальмолог, дитячий отоларинголог, лікар ультразвукової діагностики, а також фахівці лабораторної та функціональної діагностики. У 2024 році здійснено 82 виїзди, під час яких надано 9 134 медичних послуг дітям, що потребували допомоги у важкодоступних або постраждалих районах.
Лікарня виступає центром організаційно-методичної та аналітичної роботи в регіоні. Заклад здійснює вивчення, аналіз та формування банку даних щодо стану здоров’я дитячого населення області, що дозволяє оперативно реагувати на виклики та удосконалювати систему надання медичної допомоги дітям.
Одним із пріоритетних напрямів роботи є підвищення кваліфікації медичних працівників. На базі лікарні регулярно проводяться курси інформації та стажування для дитячих лікарів і середнього медичного персоналу. Крім того, заклад є активним майданчиком для обміну досвідом і розвитку медичної науки: тут відбуваються всеукраїнські науково-практичні конференції, семінари та тренінги, спрямовані на впровадження сучасних медичних технологій і покращення якості медичної допомоги дітям.
З метою впровадження ініціативи ВООЗ/ЮНІСЕФ «Лікарня, доброзичлива до дитини» в лікувально-профілактичних закладах області та на виконання заходів національної програми «Підтримка грудного вигодовування», з 2008 року у відділенні грудного віку функціонує організаційно-методичний центр грудного вигодовування. Центр забезпечує координацію діяльності, спрямованої на популяризацію грудного вигодовування, проводить навчання медичного персоналу, надає консультативну допомогу матерям та впроваджує передові практики догляду за немовлятами, сприяючи збереженню і зміцненню здоров’я дітей з перших днів життя.
З метою покращення якості спостереження та вивчення стану здоров’я недоношених дітей з 2009 року функціонує кабінет катамнестичного спостереження за дітьми перших трьох років життя. Кабінет забезпечує комплексне спостереження та надає необхідну допомогу дітям, що народились раніше терміну, для покращення їхнього здоров’я та розвитку.
Колектив закладу налічує 920 працівників. Станом на 01.01.2021 року у закладі працює: лікарів – 124, з них 75% атестовані на вищу та І атестаційні категорії, середнього медичного персоналу – 299, осіб молодшого та обслуговчого персоналу – 472.
Щорічно лікарі беруть участь у роботі конференцій, з’їздів, симпозіумів як на регіональному, так і державному рівні. Це дає можливість постійно підвищувати свій професійний рівень та бути в курсі новітніх медичних досягнень.
Заклад є базою підготовки інтернів. Тут функціонує філія кафедри педіатрії №3 з післядипломною підготовкою Одеського національного медичного університету, що забезпечує високий рівень навчання та професіоналізму майбутніх лікарів.
У 2004 році заклад отримав визнання як лауреат Міжнародного Академічного Рейтингу популярності «Золота фортуна», що стало підтвердженням високих стандартів надання медичних послуг.
У 2008 році заклад увійшов до числа переможців конкурсу Міжнародного благодійного фонду «Україна-3000» за програмою «Від лікарні до лікарні», що стало важливим етапом у розвитку медичних послуг. Того ж року лікарні було присвоєно статус «Лікарня, доброзичлива до дитини», один з перших серед дитячих обласних лікарень України. Цей статус став символом високого рівня гуманності та професіоналізму в медичному обслуговуванні дітей.
Рішенням акредитаційної комісії Міністерства охорони здоров’я України у 2019 році закладу була підтверджена вища акредитаційна категорія, що засвідчило відповідність високим стандартам медичних послуг.
У 2024 році було підписано меморандум із Skåne University Hospital (Швеція), що відкриває нові можливості для співпраці та обміну досвідом у сфері охорони здоров’я.
З 2016 року у закладі впроваджено систему управління якістю відповідно до вимог ДСТУ ISO 9001:2009. У липні 2018 року після успішного проходження сертифікаційного аудиту на відповідність надання медичних послуг вимогам нового стандарту ДСТУ ISO 9001:2015, заклад отримав позитивну оцінку та відповідний сертифікат якості. У 2024 році заклад успішно пройшов другий етап аудиту системи управління якістю, що підтвердило відповідність медичних послуг вимогам ДСТУ ISO 9001:2015. Отримання сертифіката стало результатом тривалої та наполегливої роботи всього колективу, що підтверджує зобов'язання постійно покращувати якість надання медичних послуг.
У 2024 році також розпочато роботу по акредитації лабораторії за стандартами ISO 15189:2022, що є ще одним кроком на шляху до забезпечення максимальної якості та точності медичних досліджень. Отримання сертифікатів якості – це не лише визнання досягнутого рівня, але й наша відповідальність та обов'язок продовжувати покращувати медичні послуги для наших пацієнтів.
У 2020 році за результатами аналізу фінансово-економічних показників заклад увійшов до топ-рейтингів і отримав почесну медаль «Лідер року», а також відповідний сертифікат. Це визнання стало свідченням ефективної фінансової діяльності та високого рівня управлінських процесів в закладі.
Колектив Херсонської дитячої обласної клінічної лікарні не зупиняється на досягнутому, адже попереду ще безліч ідей, які потрібно впровадити на благо охорони здоров’я наших дітей. Ми прагнемо постійно вдосконалюватися та бути на передовій медичних інновацій.
Під час російської окупації Херсонщини у 2022 році наш заклад не припиняв надавати весь обсяг медичної допомоги дитячому населенню області. Це було можливим завдяки відданості та мужності наших спеціалістів, які, попри реальну загрозу для життя, залишались на своїх робочих місцях і продовжували рятувати дітей. Після деокупації частини області в листопаді 2022 року наша команда не тільки повернулась до роботи, але й продовжує виїжджати до віддалених громад з спеціалізованою консультативною допомогою, попри нові труднощі та небезпеки — постійні артилерійські обстріли. Ми готові працювати, щоб кожна дитина отримала необхідну допомогу, навіть у найскладніших умовах.